OHAL ( Olaganüstü Hal Islemleri Inceleme ) KOMISYONU

0 24 October 2017 848

OHAL ( Olaganüstü Hal Islemleri Inceleme ) KOMISYONU

OHAL KOMISYONU 23 Ocak 2017 tarihinde yayinlan Kanun Hükmünde Kararname ile hayatimiza girdi. Komisyonun kurulmasinin amaci özellikle meslekten açiga alinmalara ve ihraçlara karsi itirazda bulunmalarin önünü açmak ve bu konuda hizli hareket edilerek idari ve hukuki denetimin islevsel hale gelmesini saglamaktir. Bu konuda yapilan bu yasal düzenlemenin HUKUK DEVLETI açisindan çok önemli oldugunu bir kez daha vurgulamak isterim.

OHAL KOMISYONU’ nun görevleri 685 sayili Kanun Hükmünde Kararname’ nin 2. Maddesinde açikça belirtilmistir. Komisyonun görevleri ;

(1) Komisyon, olaganüstü hal kapsaminda dogrudan kanun hükmünde kararnameler ile tesis edilen asagidaki islemler hakkindaki basvurulari degerlendirip karar verir.

 

a) Kamu görevinden, meslekten veya görev yapilan teskilattan çikarma ya da ilisigin kesilmesi.

 

b) Ögrencilikle ilisigin kesilmesi.

 

c) Dernekler, vakiflar, sendika, federasyon ve konfederasyonlar, özel saglik kuruluslari, özel ögretim kurumlari, vakif yüksekögretim kurumlari, özel radyo ve televizyon kuruluslari, gazete ve dergiler, haber ajanslari, yayinevleri ve dagitim kanallarinin kapatilmasi.

 

ç) Emekli personelin rütbelerinin alinmasi. Tüm bu konularda OHAL KOMISYONU’na basvuruda bulunulabilecektir.

 

Komisyona basvuruda bulunurken pek tabi ki uyulmasi gereken usul ve esaslarda KHK’ da belirtilmistir. Komisyona basvurular valilikler araciligiyla yapilacaktir. Kamu görevinden, meslekten veya görev yapilan teskilattan çikarilanlar ya da ilisigi kesilenler, en son görev yaptiklari kuruma da basvurabilir. Basvuru tarihi, valiliklere veya ilgili kurumlara basvurunun yapildigi tarih olarak kabul edilir.

Komisyonun basvuru almaya basladigi tarihten önce yürürlüge konulan kanun hükmünde kararnamelerle ilgili olarak basvuru alma tarihinden itibaren altmis gün içinde; bu tarihten sonra yürürlüge konulan kanun hükmünde kararnamelerle ilgili olarak ise Resmi Gazetede yayimlanma tarihinden itibaren altmis gün içinde yapilmayan basvurular isleme alinmaz.

 

Komisyona yapilan basvurular ya kabul edilerek gerekli islemlerin yapilmasi için Devlet Personel Baskanligi’na bildirilir ya da reddedilerek basvura bulunan kisiye teblig edilir. Red kararina karsi Hâkimler ve Savcilar Kurulu tarafindan belirlenen Ankara Idare Mahkemesi’ne altmis gün içinde IPTAL davasi açilabilir. Bura da en önemli nokta iptal davasi açilirken “ ilgilinin yani ihraç edilen kisinin en son görev yaptigi kurum ya da kurulus aleyhine iptal davasi açilabilir” olmasidir.

 

AIHM’nin vermis oldugu en son kararda KHK ile görevinden uzaklastirilan kisilerin öncelikle OHAL KOMISYONU’ NA basvurmasi gerektigi için reddettigi bilinmektedir. Bu durum OHAL KOMISYONU’nun islevinin ne kadar önemli oldugunu da ortaya çikarmaktadir.

 

OHAL KOMISYONU’NA basvurular Basbakanlik tarafindan açiklanacak “Basvurulara ve Komisyonun çalismasina iliskin usul ve esaslar” dan sonra baslayacaktir.

 

Bu basvurular ve devaminda ki davalar çok detayli ve uzmanlik istediginden magduriyet yasanmamasi için mutlaka danismanlik alinmasi ve davalarin avukat vasitasiyla açilmasi gerekmektedir. Bu konudaki magduriyetlerinizin giderilmesi için hizmet sunmaya devam edecegiz.

Saygilarimizla.

ERTÜRK HUKUK BÜROSU

Av. Kemal ERTÜRK

www.erturkhukuk.com.tr

Yorumlar

Yorum Yap