FUTBOLCULARIN ALACAK HAKLARI VE BASVURU YOLLARI

0 24 October 2017 1251

FUTBOLCULARIN ALACAK HAKLARI VE BASVURU YOLLARI

 

Profesyonel sporcular kulüpleri ile hizmet akti çerçevesinde is görmektedirler. Bu bakimdan bakildiginda sporcular ile kulüp arasinda ki spor sözlesmelerine acaba Is Kanunu uygulanabilir mi?

4857 sayili Is Kanunu’nun 4. Maddesinin g bendinde “sporcular” kapsam disi birakilmistir. Peki bu durumda sporcular, özellikle futbolcular, alacaklarini nasil tahsil edeceklerdir?

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)’nun 25.06.2015 tarihli genel kurulunda alinan karar ile TFF Statüsünde degisiklik yapilarak Uyusmazlik Çözüm Kurulu’nun (UÇK) görevi yeniden düzenlendi ve UÇK, “alacak haklarina iliskin uyusmazliklarda” yeniden zorunlu yargi yeri olarak belirlendi. Bu durumda profesyonel futbolcular öncelikle Uyusmazlik Çözüm Kurulu’na basvurmak zorundadir.

Uyusmazlik Çözüm Kurulu Talimati’ nin 2. Maddesi’ ne göre “Uyusmazlik Çözüm Kurulu,

a) Kulüpler,

b) Kulüpler ile futbolcular, profesyonel teknik adamlar, antrenörler, futbol menajerleri,

c) Futbol menajerleri ile futbolcular, profesyonel teknik adamlar, arasinda sözlesmeden dogan futbolla ilgili tüm uyusmazliklari, taraflarinin basvurusu üzerine münhasiran görevli ve yetkili olarak inceler ve karara baglar.” Denmektedir.

Kurulun bu münhasir yetkisi çerçevesinde UÇK Hakem Heyeti tarafindan verilen kararlar, Tahkim Kurulu’na itiraz edilmemesi ya da itiraz üzerine verilen Tahkim Kurulu karari ile de kesinlesecektir. Yani alacaklara iliskin olarak ilk basvurulmasi gereken yer UÇK iken bu karar karsi da Tahkim Kurulu’na basvurula bilmektedir.

Tahkim kurulu, Türkiye Futbol Federasyonu Statüsü ve talimatlari uyarinca nihai karar vermek yetkisine sahip tüm kurullarin verdigi hukuki sonuç doguran kararlari inceleyerek KESIN OLARAK sonuçlandirir. Hakem Heyeti kararlarina karsi Tahkim Kuruluna itiraz süresi kararin taraflara tebliginden itibaren 7 (yedi) gündür. Uyusmazlik Çözüm Kurulu Hakem Heyeti tarafindan verilen kararlar, Tahkim Kurulu’na itiraz edilmemesi ya da itiraz üzerine verilen Tahkim Kurulu karari ile kesinlesmektedir. Kesinlesen Hakem Heyeti kararlari, Türkiye Futbol Federasyonu tarafindan derhal uygulanacaktir.

Uyusmazlik Çözüm Kurulu, 5894 sayili Türkiye Futbol Federasyonu Kurulus ve Görevleri Hakkinda Kanun, TFF Statüsü, TFF Talimat ve Düzenlemeleri ile FIFA ve UEFA kurallarini esas alarak Türk maddi hukukuna göre karar verir.

Uyusmazlik Çözüm Kurulu’na yapilacak basvurular çok detayli ve uzmanlik istediginden magduriyet yasanmamasi için mutlaka danismanlik alinmasi ve basvurularin avukat vasitasiyla yapilmasi gerekmektedir. Bu konudaki magduriyetlerinizin giderilmesi için hizmet sunmaya devam edecegiz.

Saygilarimizla.

ERTÜRK HUKUK BÜROSU

Av. Kemal ERTÜRK

www.erturkhukuk.com.tr

Yorumlar

Yorum Yap